БЪЛГАРСКА СВОБОДНА ТЕЛЕВИЗИЯ

Новак Джокович покори Париж за втори път след обрат срещу Циципас

Сражението на корта във френската столица продължи 4 часа и 12 минути

Новак Джокович сътвори пълен обрат срещу Стефанос Циципас и за втори път в кариерата си вдигна купата на Ролан Гарос. 34-годишният сърбин завоюва 19-и трофей от Големия шлем, побеждавайки Циципас в пет сета 6-7(6-8), 2-6, 6-3, 6-2, 6-4. Сражението на корта във френската столица продължи 4 часа и 12 минути.

22-годишният Циципас, който игра за първи път във финал на турнир от такъв ранг, поведе с 2-0, но не успя да удържи преднината си и напусна корта победен.

Джокович записа пет аса и три пъти проби сервиса на гърка, а на своя сервис сбърка три пъти. След като отстъпваше с 0-2, Ноле направи изключително важен пробив в третия сет, който му бе достатъчен, за да намали аванса на съперника си. Сръбският тенисист доминираше над разколебания си съперник и в четвъртия сет, за да изравни резултата. След това Джокович контролираше играта и в решителната пета част, за да стигне до 19-ата си победа в турнири от Шлема. Първата си титла в Париж Ноле спечели през 2016 г. Той поведе с 6-2 в срещите си с Циципас. Джокович освен ценния трофей също така ще увеличи преднината си в световната ранглиста, а Циципас ще се изкачи на четвърто място. Сърбинът стана първият играч, който два пъти побеждава Рафаел Надал на Ролан Гарос (2015 – четвъртфинал, 2021 – полуфинал).