БЪЛГАРСКА СВОБОДНА ТЕЛЕВИЗИЯ

БСТВ на живо

Първият изкуствен спътник на Земята е изстрелян от СССР на 4 октомври 1957 г.

Първият изкуствен спътник на Земята е изстрелян от СССР на 4 октомври 1957 г.

Навършват се 65 години от тази паметна дата

В петък, 4 октомври, в 22:28:34 московско време (19:28:34 GMT) е  извършено успешно изстрелване. 

- 295 секунди след изстрелването на PS-1 и централния блок (степен II) на ракетата с тегло 7,5 тона са достигнали необходимата височина и са преминали в елиптична орбита с височина 947 km в апогей и 288 km в перигей. В този случай апогеят е бил в южното , а перигеят – в северното небесно полукълбо. 

- 314,5 секунди след изстрелването защитният конус е освободен и Спутник се отделя от втората степен на ракетата-носител и изпраща пъровото съобщение - „Бийп! Бип!" - така звучат позивните му. Те били  приети на полигона за 2 минути, след което спътникът залязва зад хоризонта. Хората на космодрума изтичали на улицата с викове „Ура!”

- След първия кръг около Земята ТАСС съобщава : „В резултат на упоритата работа на изследователски институти и конструкторски бюра беше създаден първият в света изкуствен спътник на Земята - "Спутник-1".“

Такава е накратко изсторията на изстрелването на първия изкуствен спътник на Земята - Спутник-1.

 

Изстрелването е било извършено в СССР от 5-та изследователска площадка Тюра-Там на Министерството на отбраната, по-късно преименувана на космодрума Байконур, с ракетата носител „Спутник“, създадена на базата на междуконтиненталната балистична ракета Р-7.

Ракетата-носител Р-7 на космодрума "Байконур"

Учените Мстислав Всеволодович Келдиш, Михаил Клавдиевич Тихонравов и много други са работили върху създаването на първия изкуствен спътник на Земята, начело с основателя на практическата космонавтика Сергей Павлович Корольов.

Сателитът лети до 4 януари 1958 г., като прави 1440 обиколки около Земята (изминава около 60 милиона км), а радиопредавателите му работят три седмици след изстрелването. Поради триене в горните слоеве на атмосферата сателитът губи скорост и навлиза в плътните слоеве на атмосферата където изгаря.

Това е голям пробив на съветската космическа програма, с която СССР бележи значителното си превъзходство пред САЩ. Изстрелването на "Спутник" предизвиква истински шок в САЩ и то не само в научните среди, а и сред обикновените хора. Това превъзходство се реализира и през 1961 когато в космоса полита първия космонавт - Юрий Гагарин.

Датата на изстрелването на Спутник-1 е началото на космическата ера на човечеството и в Русия ежегодно се отбелязва като паметен ден на космическите сили . В чест на първия изкуствен спътник на Земята е наречена равнина на повърхността на Плутон.